ALLERJİK VE İRRİTAN KONTAKT DERMATİTLER
(TEMAS VE TAHRİŞ NETİCESİ GELİŞEN
ALERJİK DERİ RAHATSIZLIKLARI)

      

      Bayan X'in 2 aydır avuç içlerinde kaşıntılı sulantılı döküntü ve yaraları vardı.Muayene neticesinde yeni aldığı parfümün içindeki Peru Balsamına duyarlı olduğu anlaşıldı.Kullanmayı kesince yakınmaları geçti. Bu örnek, kontakt neticesi oluşan allerjidir. Bu durum neredeyse cilt ile temas eden her şeyle oluşabilir. Temasla oluşan allerji etkenlerine 'allerjen (veya allerji yapan)' denir. Birçok insan allerjene tepki göstermez. Bazıları ise zamanla bir maddeye karşı allerjik olabilir. Daha sonraki aşamada kaşıntılı döküntüler oluşur.

      Ciltteki temas allerjileri bazen asit, alkali, çözücü, kuvvetli sabun veya deterjan neticesi ile de oluşabilir. İnsanların ciltlerinde reaksiyona sebep olan böyle sert kimyasallara allerjen yerine 'tahriş edici' (irritant) denir. Bazı kimyasallar hem allerjen hem de tahriş edici olabilirler.Temas allerjilerinin ortaya çıkabilmesi için allerjenlerle kısa süreli veya tek bir temas oluşması bile yeterlidir.

KONTAKT DERMATİT NASIL ANLAŞILIR?


       Erken dönemde deri kızarır, şişer ve su toplar. Kabarıklar kabuk bağlama ve pullanma neticesi çatlar. Daha sonra deri koyulaşır ve çatlayarak kösele gibi olur. Kontakt Dermatiti diğer hastalıklardan ayırt etmek bazen zor olabilir.

ALLERJEN NASIL TESPİT EDİLİR?

       Hasta ve uzman hekim allerjeni bulmak için ev ve işyerinde hastanın temas ettikleri maddeleri araştırırlar. Uzman allerji testini de deneyebilir.(Epidermal Pacth Test=Yama Testi)

      Allerji testleri, allerjiyi tayin etmede kolay ve sağlam bir yoldur. Uygulama standart olarak saptanmış 26 allerjenin numaralandırılarak seyreltilmiş olarak çok az miktarda temas etmesini sağlayacak bantların hastanın sırtına yapıştırılması ve 2-3 gün sırtta kalması şeklinde uygulanır. Uygulanan bölgede yakınmalara benzer döküntülerin gelişmesi , duyarlılık bulunduğunu gösterir.

SONUÇ

       Allerjik temas dermatitisi olan hastalar:

  • Reaksiyona neden olan allerjenden ve bununla etkileşen kimyasallardan kaçınmalıdırlar. Uzmanınız temastan kaçınmanız gereken maddelerin tanınmasında size yardımcı olabilir.
  • Reaksiyona neden olmayan maddeler kullanınız.

En sık ve en şiddetli , Allerjik Temas (Kontakt) Dermatiti yapan maddeler için TIKLAYINIZ

KAYNAK

1. AAD , 2003 , Patient Education Pamplet

HAZIRLAYANLAR

Canan AKGÜN ve

Dr. Celalettin R. ÇELEBİ

Tel: 0(312) 207 90 00
Tel: 0(312) 317 02 85

EMAİL