TİNEA VERSİCOLOR / SAMYELİ

 
     Samyeli, cildin üst tabakasının enfeksiyonudur.Bu cilt renginde kepekli ve gözle görünmeyecek şekilde olabilir.Bazı insanlarda şiddetli kaşıntı ile birlikte döküntü şeklinde olur.Enfeksiyon normalde deride yaşayan mayalardan oluşur.(Malessesia Furfura) sırtta, üst göğüste ve boyunda gibi yağlı bölgelerde gelişir.

SAMYELİ NASIL GÖRÜNÜR?

     Leke şeklindeki döküntüler küçüktür ve beyaz-pembe yanık renklidir. Saçılmış şekilde üst kolda, göğüste ve sırtta olur.Bazen yüzde ve boyunda belirebilir.Açık tede, belirsiz veya yanık pembe arasında görülür.Güneşte yandığında daha belirgin hale gelir.Koyu ciltlerde belirgindir.Boyunda veya göğüste olduğunda hastayı çok rahatsız eder.

BELİRTİLERİ NELER?

     Samyelinin çok az belirtisi vardır.Nadiren, hafif kaşıntı yapar.Vücutta ısı artışlarında kaşıntı artabilir.

DÖKÜNTÜYÜ KİM ALIR ?

     Bir çok insan samyelini geçken alır, çok yaşlılarda veya çocuklarda (tropik iklimlerde yaşayanlar hariç) nadiren görülür.Hem açık hem de koyu tenli insanlarda eşit şekilde olabilir.Yağlı ciltli olanlar normal ciltli olanlara göre daha fazla risk altındadır. Bazı insanların neden samyeli olup diğerlerinin olmadığı anlaşılamamıştır.Küçük sayıda maya her insanda bulunabileceğinden herkes enfeksiyona yakalanabilir.Ciltte çok yavaş büyür.Yaz aylarında nem ve sıcaklığın fazla oluşundan dolayı mayalar fazlalaşır.Bazı kişilerde küçük koloni haline gelir.Bu koloniler deride normal pigmentasyon işlemini engeller ve sonuçta açık ve koyu renkli yerler oluşur.Vücudu ıslak ve nemde uzun süre kalanlar (yüzücüler vb.), çok terleyenler (fırıncı,sporcu vb.) de gelişme riski yüksektir.Çok mayalar nemli ortamda çabuk ve hızlı çoğalırlar.Geniş spektrumlu antibiyotikler ile kortizon tedavisini uzun süre alanlar ile şeker hastalarında samyeli kolay gelişir. 

MANTAR NASIL TEŞHİS EDİLİR ?

     Açık ve koyu renkli yerler değişik cilt haslatıklarına benzeyebileceğinden samyeli dermatolog tarafından ayırdedilir. Cildin mikroskop altında incelenmesi mayanın teşhisini kolaylaştırır.Özel bir ışıkla (Wood Lambası) cildin etkilenen kısmında sarı yeşil renk oluşturularak da teşhis edilebilir.

NASIL TEDAVİ EDİLİR ?

     Maya dıştan veya ağızdan ilaçlarla tedevi edilir.Özel temizleyiciler kullanılabilir.Bazı durumlarda kremle doğrudan cilde günde bir veya iki kez uygulanır.Maya giderildikten sonra renk değişikliği birkaç ay daha kalabilir. Birkaç ağızdan ilaç mantar tedavisinde başarılı şekilde kullanılmıştır.Yan etkilerinden dolayı veya diğer ilaçlarla etkileşiminden dolayı ilaçlar dermatologun gözetimi altında kullanılmalıdır. Döküntü tekrar belirebilir.Bunu engellemek için özel temizleyiciler ayda bir veya iki defa kullanılmalıdır. Herhangi bir hasta, hastalığın şiddetine, yerleşim yerine, iklim ve hastanın koşullarına göre dermatolog tarafından tedavi edilir.Maya çok çabuk yok edilebilir.Fakat cildin normal rengini alması haftalar veya aylar sürebilir.

KAYNAK

1. AAD , 2003 , Patient Education Pamplet

HAZIRLAYANLAR

Asuman ARSLAN ve

Dr. Celalettin R. ÇELEBİ
Tel: 0(312) 207 90 00
Tel: 0(312) 317 02 85
Email