KİMYASAL PEELİNG

 
     Kimyasal peeling derinin görünüşünü iyileştirmek için kullanılan bir tekniktir. Derinin kendisini yenilemesine müsaade eden kimyasal solüsyonlar kullanılmalıdır. Yeni deri eski deriden daha düzgün ve daha az kırışık ve belki de daha canlı olabilir.
Her yıl milyonlarca kimyasal peeling yapılıyor. Dermatologlar peeling kullanırlar ve bunları kullanmakta uzmandırlar. Bugün özellikle bayanların deriyi gençleştirmeye ve yaşlanma sürecinin etkilerini azaltmaya karşı artan merakı ile yaşlanma sürecine karşı kimyasal peelinglerin ortaya çıkması heyecan vericidir. Kimyasal peeling programınızı seçmeden önce dermatoloğunuz tarafından dikkatli bir muayene gerekmektedir.

KİMYASAL PEELİNG NE YAPAR?

     Kimyasal peelingler özellikle gözlerin altındaki ve ağzın etrafındaki çizgileri tedavi etmekte kullanılırlar. Güneş ışınlarının zararlarının ve kalıtsal faktörlerin neden olduğu kırışıklıklar azaltılabilir veya bu süreç tamamen yok edilebilir. Ancak sarkmış, şişkin ve daha derin kırışıklıklar tedaviye cevap vermezler ve başka çeşit kozmetik yaklaşımlar gerekebilir. Bir dermatolog kişisel sorunlar için farklı şekilde en uygun tedavileri uygulamalıdır.
     Yara izleri ve çeşitli sivilceler kimyasal peeling ile tedavi edilebilir. Buna ek olarak güneş lekesi, yaşlılık lekeleri, çiller, doğum kontrol haplarının alınmasından kaynaklanan lekeleri kimyasal peelinglerle iyileştirilebilir. Güneşin zararlarına maruz kalan deri bölgesi kimyasal peelinglerin kullanılmasından sonra iyileşme gösterebilir. Yaraların tekrar ortaya çıkma şansının azaltması için güneş koruyucular ve güneş engelleyiciler, kimyasal peelinglerle uyum içinde kullanılmalıdır.

KİMYASAL PEELİNGLER NASIL KULLANILMALIDIR?

     Prosedür yüzde,boğazda, göğüste, ellerde, kollarda ve bacaklarda uygulanabilir. Kullanılması deride yüzeysel, normal veya derin hasara yol açabilir. Kural olarak peelinglerin derin olarak kullanılması daha uzun sürede iyileşir. Dermatologunuz deri probleminiz için en iyi peelingi tavsiye edecektir.Tedaviye başlamadan önce tüm kullanılan kozmetik ürünler ve uygulanan kozmetik işlemler durdurulmalıdır.
     Kimyasal peelingler genellikle dermatologların ofisinde bulunur. Glycolic acid, trichloroacetic acid, salicylic acid, lactic acid, yada carbolic acid (phenol) gibi kimyasal solüsyonlardan bir veya birkaçı kullanılmalıdır.Dermatologunuz istediğiniz sonuçlara dayanan uygun bir peeling ajanı tavsiye edecektir. Kimyasal peelingi kullanırken doktorunuz derinizin çeşitli yerlerine kimyasal peeling solüsyonu sürer. Bu uygulama derinizin gerilmesine ve soyulmasına, bunun sonucunda tabakaların temizlenmesi ve derinizin gençleştirilmesini mümkün kılar.Prosedürü uygularken birçok hasta acı duygusunu takip eden en az beş on dakika arasında sıcaklık hisseder. Daha derin peelingler acılı olabilir ve prosedürü uyguladıktan sonra ayrı bir tedavi daha gerektirebilir.

TEDAVİDEN SONRAKİ BEKLENTİLER NELERDİR?

     Peeling çeşidine göre yüzeysel yada derin güneş yanığı hissi ortaya çıkarabilir. Yüzeysel peelingler genellikle üç-beş gün arasında kızarıklık içerir.
Normal derinlikteki ve derin peelingler bazen terlemeye ve su toplamaya ve yedi-ondört gün arasında veya daha fazla süre kızarıklıklara neden olabilir.
Kimyasal peeling kullanımından sonra yeni deri kırılgan ve hassas olduğundan, güneş ışınlarından korumak önemlidir. Dermatologunuz deri yanığınızı iyileştirmek için uygun bir reçete yazacaktır.

MUHTEMEL YENİ SORUNLAR NELERDİR?

     Çeşitli deri tiplerinde geçici veya sürekli renk değişikliği riski vardır. Doğum kontrol hapları, hamilelik, yüzdeki kalıtsal renk değişikliği ve anormal renklerin oluşması ihtimalini arttırabilir. Devamlı kızarıklık meydana getirebilir ve aylarca sürebilir.
Çok az olmasına rağmen kimyasal peelinglerin kullanılmasından sonra nedbe gelişme riski vardır. Ancak kolayca çözümlenebilir.

KİMYASAL PEELİNGLERİN SINIRLAMALARI NELERDİR?

     Kimyasal peelingler derinin gevşemesine neden olan çekici güçleri yok edesiye kadar sarkmayı ve gevşemeyi engelleyemez.

KAYNAK

1. AAD , 2003 , Patient Education Pamplet

HAZIRLAYANLAR

Derya AKTAŞ ve

Dr. Celalettin R. ÇELEBİ

Tel: 0(312) 207 90 00
Tel: 0(312) 317 02 85