MELAZMA

Melazma yetişkinlerin yüzünde kahverengi lekeler halinde oluşan durumdur.Genellikle yüzün her iki tarafı da  etkilenir.En genel sardığı yer, yanaklar, burun köprüsü, alın ve dudak üstüdür.

MELAZMAYA KİM YAKALANIR?

Melazma genelde kadınlarda olur.Erkeklerin yalnızca % 10 unda görülür.Koyu ciltli nesiller,özellikle;Latin Amerika kökenliler,Asyalılar,Hintliler,Orta doğu insanları ve Kuzey Afrikalılar diğerlerine göre daha çok melazmaya yakalanırlar.

MELAZMA NEDENLERİ NELERDİR?

Melazmanın kesin oluşum sebebi bilinmemektedir.Aile öyküsünde melazma görülen kişilerde oluşma ihtimali daha yüksektir Hormonal seviyedeki değişim melazmayı tetikleyebilir.Genellikle gebelikte oluşabilir ve ‘Gebelik Lekesi’ veya ‘Gebelik Maskesi’ olarak adlandırılır.

Doğum kontrol haplarıda melasmayı tetikleyebiklir.Bununla beraber menapoz sonrası uygulanan hormon replasman tedavisinin bu duruma yol açtığı gösterilmemiştir.

Güneşe maruz kalmak melazmanın oluşumuna yol açar.Güneşten gelen UV ışınları ve hatta ampüllerden gelen direkt çok güçlü ışıklarda,derideki pigment üreten hücreleri veya melanositleri stimüle edebilir.Koyu renkli halkalar,açık renk derililere göre daha aktif melanositlere sahiptir.Normal şartlar altında bu melanositler geniş miktarda pigment üretirler.Fakat bu üretim,üreyen hormon seviyesindeki bir artış ya da ışık maruziyetiyle tetiklendiğinde artar.Melazma tekrarlanması için temel neden güneşe tesadüfen maruz almaktır. 

Koyu ciltli kişilerde melazmayı kötüleştirebilecek pigmentasyon artışı bir cilt irritasyonuna bağlı olabilir.Melazmanın herhangi bir iç hastalık yada organ işlevsizliğiyle ilişkisi yoktur.

MELAZMA NASIL TEŞHİS EDİLİR?

Melazma oldukça yaygın olduğu ve yüz üzerinde kolayca görüldüğü için hastaların çoğunda basit bir cilt muayenesi ile teşhis edilebilir.Diğer hastalıklardan melazmanın ayırt edilebilmesi için bazen deri biyopsisi gereklidir.

NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Melazma için kesin tedavi olmamasına rağmen,bazı müdahaleler geliştirilebilir. Melazma doğum sonrasında kaybolabileceği gibi yıllarca yada yaşam boyu da kalabilir.

Güneş koruyucuları,melazma tedavisinde vazgeçilmezdir..Güneşten gelen UVA ve UVB ışonlarının her ikisine karşı koruması için geniş spektrumlu olmalıdır.A SPF 30 yada daha yüksek bir koruyucu seçilmelidir.Ek olarak çinko oksit ve titanyum oksit gibi fiziksel güneş koruyucu losyon ve kremlerde UV radyasyon ve ışınları bloke etmek için kullanılabilir.Hava güneşli yada değilse ve siz dışarıda yada içerideyseniz güneş koruyucular günlük olarak sürülmelidir. Caddede yürürken,araba kullanırken,pencere kenarında otururken de önemli miktarda UV ışınına maruz kalınabilir.

Bazı yüz temizleyiciler,kremler veya makyaj malzemesi,ciltte herhangi bir irritasyona neden olan melazmayı kötüleştirdiği için hemen bırakılmalıdır.Doğum kontrol haplarının kullanımından sonra eğer melazma gelişirse hap kullanımı kesildikten sonra melazma düzelebilir.Buna rağmen devamlı doğum kontrol hapı kullanılıyorsa,melazma.ağartma kremiyle tedavi edilebilir.

Melazma tedavisi için çeşitli beyazlatma kremleri mevcuttur.Bu kremler melanositlere zarar vererek cildi ağartmaz daha çok pigment üretim hücrelerinin aktivetesini azaltır.

Reçetesiz satılan kremler,düşük konsantrasyonlu en genel kullanılan pigmentsiz ajan olan hidrokinin içerirler.Genellikle,günde iki kez kullanıldığında,hafif şekildeki melazmada etkili olur.Dermatolog.krem şeklindeki ilacı yüksek konsantrasyonlu hidrokinin içeren kremler reçete edilebilir.Normalde,melazmada önemli düzelme 3 ayda alınır.A vitamini türevi,steroid ve glikolik asit içeren  kremleri hidrokinin ile kombine olarak depigmentasyon etkisi oluşturmak için kullanılabilir.

Melazmanın tedavisine yardımcı olan diğer ilaçlar;Azelik Asit ve Kojik Asittir.

Tedavi yönteminde yüksek yarar kazanmak için;Dermatoloğun direktiflerini dikkatlice dinlemek,irritasyondan ve diğer yan etkilerden uzak durmak önemlidir.Ağartma kremlerine ek olarak bir güneş koruyucunun günlük uygulamasının da gerektiğini unutmayın.Bazı ağarma kremleri,güneş koruyucularıyla tamamlanmaktadır.

Kimyasal soyucular,mikrodermabrasyon ve lazer cerrahisi,melazmaya yardımcı olabilir fakat sonuçlar çelişkilidir.

Bazen melazmayı kötüleştirebilecek olan bu işlemlerin irritasyon oluşturma ihtimali vardır.Genel olarak uygun bir ağartma kremi ve cilt tipinizin tolere edebileceği reçeteli keremlerle birlikte bir dermatolog tarafından kullanılmalıdırlar. İnsanlar; komplikasyonlar ortaya çıkabileceği için denetimsiz melazma tedevisi öneren hekim olmayan kişilere karşı uyarılmalıdırlar.

Melazmanın tedavisi dermatoloğun kapsamlı ve profesyonel yaklaşımını gerektirir.Güneşten ve irritasyondan sakınma,güneş koruyucuları kullanma, pigmentsiz ajan uygulaması, süpervizyonun kapatılması sonuca varılmasında önemlidir.

KAYNAK

1. AAD , 2003 , Patient Education Pamplet
 
Dr. Celalettin R. ÇELEBİ

Tel: 0(312) 207 90 00
Tel: 0(312) 317 02 85
Email