ÇOCUKLARIN GÜNEŞTEN KORUNMALARI KONUSUNDA AİLE REHBERİ

Niçin Güneşten Korunmalı?

     Eskiden güneşte kalmanın sağlıklı bir açıkhava etkinliği olduğu düşünülürdü. Ancak modern bilim,güneşte kalmanın cildin erken yaşlanması ve deri kanseri gibi zararlı pek çok etkilerini gösterdi.

Güneşte Kalmak Ne tür Zararlara Sebep Olur?

     Yer yüzünde bize ulaşan güneş enerjisinin bir kısmı görünmeyen ultraviole (UV) ışınlarından oluşmaktadır.Ultraviole (UVA ve UVB) deriye ulaştığı zaman, deri hücrelerini öldürür, görünen ve görünmeyen zararlara neden olur. 
     Güneş yanığı güneşe maruz kaldıktan birkaç saat sonra gelişen ,görülebilir tipte etkilerdir. Pek çok insanda bronzlaşmaya sebep olur. Açık tenli insanlardaki çillerde, genellikle güneşte kalmayla oluşur. Çiller, güneşin zararlı etkilerine maruz kaldığının bir işaretidir ve bu yüzden güneşten korunmanın gerekli olduğu gösterilir. 
     Ultraviole ışınları da deri hücrelerine görünmeyen zararlar verir. Zararın bir kısmı hücrelerce tamir edilir, fakat bazı hücrelerde ki zarar yıldan yıla artar. 20-30 sene veya daha sonra biriken etkiler, kırışıklıklar, yaşlılık lekeleri hatta deri kanseri olarak görülür. Pencere camları UVB ışınlarını engeller ancak, UVA ışınları camdan geçebilir.

Güneş Hangi Tip Deri Kanserine Yol Açar?

Şiddetli güneş yanıkları muhtemelen Melanoma denilen deri kanserinin en tehlikeli çeşidinin çok seneler sonra gelişmesi riskini arttırabilir. Melanomalar,genç ve yetişkinlerde dahil olmak üzere her yaş grubunda ortaya çıkabilir. Melanoma vücudun diğer bölümlerine de sıçrayabilir ve tamamen öldürücüdür. 
Güneşin görülmeyen zararlı etkilerinin oluşumu deri kanserine yol açar. Bazal hücre kanserleri genellikle orta veya ileri yaşlarda gelişir. Fakat gençlik yılları gibi daha erken zamanlarda da görülebilir. Bu tür kanserler vücudun diğer bölümlerine nadiren yayılır,ancak deri ve deri altındaki tabakalarda devam eden zararlı etkilerin önlenmesini gerektirir. Skuamöz deri hücresi kanserleri erken zamanda teşhis edilmezse vücudun diğer bölümlerine yayılabilir.

Güneşten Korunma Ne Zaman Başlamalıdır?

Güneşten korunma bebeklikte başlamalı ve yaşam boyu devam etmeli. Hayatımızın ilk 18 senesinde, güneşin yaşam boyu maruz kalacağımız zararlı etkilerinin % 80'ini aldığımız tahmin edilmektedir. Bu sebeple,çocukluk döneminde güneşten korunmak,yaşamın ileriki yaşlarında deri kanserinin önlenmesi açısından çok önemlidir.

KAYNAK

1. Amerikan Dermatoloji Akademisi , 2000

HAZIRLAYANLAR

Nazan DAŞTAN ve

Dr. Celalettin R. ÇELEBİ

Tel: 0(312) 207 90 00
Tel: 0(312) 317 02 85
Email